نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

نحوه تاسیس شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

Blog Article

شیوه راه‌اندازی شرکت در ایران مرحله به مرحله
مقدمه
ثبت شرکت در ایران یکی از اصلی‌ترین گام‌ها برای آغاز کسب و کار است. در این مطلب، به طور کامل نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید بیزینس خود را ثبت کنید.
گونه‌های شرکت‌های تجاری در کشور ایراندر ایران، گونه‌های متنوع شرکت‌های تجاری وجود دارد که هر یک مشخصات و شرایط خاص خود را دارند. در این راهنما، به تشریح مهم‌ترین انواع شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی گسترده
یکی از گونه‌های شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران، شرکت سهامی بزرگ است. در این گونه شرکت، اعتبار به سهام بخش‌بندی می‌شود و اعضا می‌توانند سهم را بخرند و در سود و ضرر کسب و کار مشارکت داشته باشند.

شرکت سهامی کوچک
مدل دیگری از شرکت‌های کسب و کار، شرکت سهامی محدود است. در این گونه بیزینس، سرمایه به قسمت‌های بخش‌بندی می‌شود، اما تعداد سهامداران معین است و سهم قابل انتقال در بازار مالی نمی‌باشند.

شرکت محدود
شرکت محدود، نوع دیگری از شرکت‌های تجاری در کشور ایران است. در این نوع شرکت، مسئولیت‌ها اعضا به میزان اعتبار وارد شده در شرکت محدود می‌شود و اعضا در در صورت دیون بیزینس، تنها به میزان سرمایه وارد شده مسئول خواهند بود.

شرکت تضامنی
شرکت تضامنی و همبسته یکی از گونه‌های شرکت‌های بازرگانی است که در این نوع، تعهد شرکا به اندازه همه قروض بیزینس خواهد بود. در این نوع کسب و کار، هر یک از شرکا تعهد نامحدود در قبال بدهی‌های کسب و کار دارند.

شرکت با مسئولیت نسبی
شرکت نسبتی نوع دیگری از شرکت‌های بازرگانی است که در این نوع، مسئولیت سهامداران به مقدار سهم الشرکا هر کدام در بیزینس نسبت به کل بدهی‌ها شرکت محدود می‌شود.

شرکت تعاون
شرکت تعاون یکی از شرکت‌های تجاری است که با هدف برآورده کردن نیازهای سهامداران و افزایش وضعیت اقتصادی شرکا تشکیل می‌شود. در این مدل کسب و کار، سود و ضرر به تناسب مشارکت شرکا توزیع می‌شود.

نتیجه‌گیری
در این راهنما، به اقسام گوناگون شرکت‌های تجاری در ایران آشنا شدیم. هر یک از این شرکت‌ها مشخصات و شرایط خاص خود را دارند که بسته به نیازها و هدف‌ها می‌توانید شرکت مورد نظر خود را برگزینید.


مرحله اول: تعیین نام شرکت
نخستین گام در روند ثبت شرکت، انتخاب عنوان مناسب برای شرکت است. عنوان شرکت باید خاص باشد و با نام‌های دیگر تفاوت داشته باشد.

گام دوم: تدوین اساسنامه
در این مرحله، باید قوانین و مقررات شرکت خود را تدوین کنید. اساسنامه شامل جزئیات سهامداران، نوع کسب و کار، میزان سرمایه و موارد دیگر است.

سومین گام: ثبت در سیستم دولتی
بعد از تنظیم اساسنامه، باید مشخصات شرکت را در سیستم رسمی ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانید. برای این کار، باید به وبسایت رسمی سازمان ثبت مراجعه کنید.

مرحله چهارم: اخذ مجوزهای ضروری
بسته به نوع فعالیت شرکت، ممکن است نیاز به اخذ مجوزهای گوناگون از نهادهای مختلف داشته باشید. این مدارک شامل گواهی بهداشت، مجوز محیط زیست و مجوزهای فنی می‌شود.

مرحله پنجم: باز کردن حساب بانکی
مرحله پایانی، ایجاد یک حساب به نام بیزینس است. حساب بانکی برای انجام تراکنش‌ها و کنترل مالی بیزینس لازم.

جمع‌بندی
راه‌اندازی شرکت در ایران با توجه به گام‌های ذکر شده امکان‌پذیر است. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان سودمند باشد و بتوانید بیزینس خود را به سهولت تاسیس کنید.

منبع : ثبت شرکتها

Report this page